Vyno butelis. Ar dydis svarbu? – tikrai taip !

Douro vynas

“Dydis svarbu (angl. size matters). Posakis tinka IR kalbaNT apie vyno butelio dydį.

Kokių dydžių būna vyno buteliai?

Vyno buteliai priklausomai nuo savo dydžio yra skirstomi į:
187,5 mL – ketvirtinis vyno butelis. Paprastai į tokio dydžio butelius pilamas putojantis (viena porcija) ar paprastas vynas
375 mL – pusinis vyno butelis
750 mL – standartinio dydžio vyno butelis 
1,5 L – magnumas 
3,0 L – dvigubas magnumas / Jeroboam (Žerobamas)
6,0 L – imperialis / Mathusalem (Matusalemas)
9,0 L – Salmanazar (Salmanazaras)
12,0 L – Balthazar (Baltazaras)

Kiek vyno kokio dydžio buteliuose parduodama?

Didžioji dalis vyno – šiek tiek daugiau negu 50 proc. yra išpilstoma ir parduodama tradicinės 0,75 litro talpos stikliniuose buteliuose. Magnum dydžio (1,5L) vyno butelių pardavimai sudaro tik 2 – 3 proc. visų vyno pardavimų apimčių. Tiek UK, tiek ir JAV pastaraisiais metais stebimas spartus vyno, išpilstyto į Magnum dydžio butelius, paklausos augimas. Tokio vyno pardavimų apimtys kasmet išauga apie15-20 proc.

Kodėl gamintojai pilsto vyną į didesnius nei 0,75L butelius?

Pagrindinės priežastys dėl ko vyno gamintojai pilsto vyną į 1,5 litro talpos magnumus, 3 litrų talpos dvigubus magnumus, o kartais ir dar didesnės talpos butelius,  yra siekis:

  • sulėtinti vyno oksidacijos procesus tuo pačiu prailginant vyno brandinimo butelyje laikotarpį. Kamštmedžio butelio kamštis praleidžia deguonį, kuris bėgant laikui pamažu oksiduoja vyną. Kuo didesnė vyno butelio talpa, tuo lėtesnė oksidacija, nes tas pats deguonies kiekis tenka didesniam vyno tūriui.
  • sumažinti nepageidaujamą išorinės aplinkos poveikį bręstančiam vynui tuo pačiu pagerinant jo kokybines charakteristikas. Didesnės talpos buteliai paprastai būna storesnio stiklo ir dėl to geriau slopina išorinės aplinkos poveikį bręstančiam vynui. Didesnis vyno tūris pasižymi mažesniu jautrumu fizinių išorinės aplinkos veiksnių poveikiui – temperatūros svyravimams, šviesai ar vibracijai transportavimo metu.

Portugališko vyno ambasados asortimente Arrepiado Velho daryklos Rezerva Tradição 2018 vynas Magnum dydžio (1,5L) buteliuose. 

wines of Portugal
Vynas internetu

Kokie yra didesnių nei 0,75L butelių trūkumai?

Paprastai yra išskiriami šie 1,5 litro vyno magnumų, 3,0 litrų dvigubų magnumų ar dar didesnės talpos vyno butelių trūkumai:

  • kiek didesnė vyno kaina. Vienas magnum dydžio vyno butelis paprastai yra brangesnis už du standartinio dydžio to paties vyno butelius
  • vyno saugojimas ir laikymas paprastai irgi būna sudėtingesni, kaip antai vyno lentynos ar šaldytuvai dažnai neturi tinkamų tokio vyno buteliams lentynų
  • didesnis nusivylimas, jei pasirodo kad magnum ar dvigubo magnum dydžio butelis turi kamščio ydą. Kaip rodo somelje apklausos, kamščio yda nėra jau toks ir retas reiškinys.

Kiek procentų vyno turi kamščio ydą?

Tiksli statistika kiek vyno butelių yra paveikti TCA t.y. turi taip vadinamą kamščio ydą, ir dėl šios priežasties vynas nėra tinkamas gerti,  nėra vedama. Yra vertinama, kad tokio vyno butelių dalis, skaičiuojant nuo bendro parduodamo kiekio, galėtų sudaryti nuo 3% iki 8%.

Kur mus rasti?